Omega 3 DHA & EPA: Ryby ano / Ryby ne?

Roman Bartoš 12. 8. 2020
Omega 3 DHA & EPA: Ryby ano / Ryby ne?

Co jsou Omega-3

Nejdříve se podívejme na tuky jako takové. Konzumujeme 3 typy tuků: nasycené, mononenasycené a polynenasycené.
Polynenanysecené tuky jsou považovány za ty dobré, a jsou klasifikovány jako esenciální mastné kyseliny (PUFA). Klíčovými PUFA jsou Omega-3 a Omega-6 (omega a číslo 3 a 6 se odkazují na chemickou strukturu).
„Omega v názvu skutečně odkazuje na místo s dvojnými vazbami v řetězci mastných kyselin. Jedná se o dvojné vazby v řetězci mastných kyselin. Důvodem, proč se označují Omega-3, je čistě proto, že se jedná o polynenasycené mastné kyseliny s dvojnou vazbou třetího uhlíku. “, vysvětluje Chris Smith, jeden ze zakladatelů Vegetology. 

Omega-3 jsou známé esenciální mastné kyseliny. Ale esenciální? Chris vysvětluje: „Název není náhodný… skutečně jsou esenciálními pro naše celkové zdraví, hlavně pro oči, mozek, srdce, zdraví, tam všude potřebujeme Omega-3. Jsou stavebními bloky tolika věcí v našem těle. Existuje několik typů Omega-3 kyselin, ale jedna forma je základní částí šedé kůry mozkové a sítnice v našem oku - DHA. Vlastně, 40 % naší šedé kůry mozkové je tvořeno Omega-3.“

Když jde o Omega-3 a výživu, je velmi důležité se zaměřit na ty správné Omega-3. To začíná pochopením různých typů těchto kyselin. Chris:
„Existují 3 hlavní typy Omega-3, všechny spadají do stejné kategorie, ale jsou velmi odlišné. Mluvíme o DHA, EPA a ALA:
DHA - také známá jako kyselina dokosahexaenová - tvoří 40 % šedé hmoty. Je naprosto zásadní součástí mozku a sítnice.
EPA - známá také jako kyselina eikosapentaenová - stimuluje silné protizánětlivé procesy v těle.
ALA - také známá jako kyselina alfa-linolenová - je neaktivní forma Omega-3. Vyskytuje se velmi často, ale musí být přeměněna tělem, aby mohla být využita. Míra konverze je neuvěřitelně nízká, což si většina lidí neuvědomuje. “
Takže pokud jde o typy Omega-3, které jsou nejužitečnější pro naše tělo a výživu, hledáme DHA a EPA.

Zatím jsme mluvili o tom, proč se tyto kyseliny nazývají esenciálními, ale jaké jsou benefity pro tělo? V tomto bodě bude Chrise velmi těžké zastavit:
„Není otázkou, co tyto kyseliny dělají, ale spíše je kratší vyjmenovat, co nedělají! Omega-3 jsou nezbytné pro regeneraci mozkových buněk a pro jejich novou produkci (DHA). Jsou nepostradatelné pro kognitivní funkce, chování, pozornost, pro celkový vývoj. Redukují záněty a zánětlivé procesy (EPA), které mají souvislost např. s nemocemi srdce. Zlepšují náladu a existují náznaky, že bojují se symptomy depresí a úzkostí. Jsou důležité pro klouby, kosti, chrupavky a svaly. Jsou také velmi důležité před, během a po těhotenství, pokud tedy plánujete těhotenství, zaměřte se na ně! Omega-3 jsou ve zprávách každou chvíli, nové výzkumy naznačují benefity v případě ADHD, Alzheimer nemoci, artritidy – to jen pár příkladů.“

„Omega-3 mohou zpomalit vytváření nánosů v arteriích – tyto nánosy mohou po čase způsobit blokádu. Redukují také riziko nepravidelného tepu, pomáhají udržovat správný krevní tlak a snižují hladinu triglyceridů, když to tělo potřebuje. Triglyceridy jsou formou tuku v potravě, které nalezneme v mase, mléčných produktech a olejích na vaření. Vaše játra produkují triglyceridy také. Jsou využívány pro dva účely. Buď je buňky používají jako zdroj energie, nebo se v nich energie uchovává. Ale po konzumaci jídla bohatého na triglyceridy, trvá dlouhou dobu, než je tělo zpracuje. V našich dietách máme velmi často příliš velké množství triglyceridů ve stravě. Zjednodušeně řečeno – triglyceridy zvyšují riziko srdečního onemocnění.“ Takže Omega-3 mají nezastupitelnou roli ve zdraví srdce. 

Odkud Omega-3 získáváme?

Je velmi důležité si uvědomit, že vaše tělo nemůže produkovat Omega-3 stejně, jako třeba produkuje vitamín D. Omega-3 musíte přijímat z potravy, což znamená, že musíte zabezpečit zdroje bohaté na Omega-3 ve vaší denní stravě. Pokud se na toto zeptáte lidí, co považují za dobrý zdroj Omega-3, nejčastější odpověď bude, že dobrým zdrojem jsou ryby. Olejnaté ryby jako losos, sardinky, makrely, krill a další korýši jsou dobrým zdrojem Omega-3 (DHA a EPA – ty dva typy, které tělo potřebuje).

Omega-3 je možné najít v rostlinách jako jsou oleje z ořechů a semínek. Je ale důležité zmínit, že rostlinné zdroje obsahují kyselinu ALA, kterou tělo musí konvertovat předtím, než ji využije. Je nám jasné, že mnoho lidí nejí ryby vůbec, nebo jen výjimečně, a to z mnoha důvodů. Pro začátek, vláda Velké Británie nyní doporučila jíst pouze dvě porce ryb týdně. Proboha proč? Když jsou plné Omega-3? Chris dodává:

„Pokud by šlo jen o Omega-3, doporučení by bylo jíst ryby každý den. Ale, ryby ve svých tělech dobře hromadí i jiné věci, nejen Omega-3 – jako rtuť a toxiny. To je ten důvod, proč NHS (National Health service, obdoba českého Státního zdravotního ústavu) a pravděpodobně tak učiní i jeho alternativy po celém světě, nakonec řeknou – jezte ryby, ale omezeně, protože ano, dostanete Omega-3, ale nechceme, abyste se zbláznili z otravy rtutí. Můžete mít ryby, které plavou a rostou v těch nejčistších vodách, ale úrovně rtuti v rybách mohou být přesto velmi vysoké a nebezpečné.“

Jak dodává Niko Rittenau: „Ve velkém srovnání (2005) vzorků lososa v USA a Evropě bylo zjištěno, že divoký, stejně jako na farmách chovaný losos byl zatížen PCB a dioxiny. Koncentrace byly částečně vyšší u lososů chovaných na farmách než u chycených v divokých vodách.“ Toto potvrzuje i další studie z roku 2005, která zkoumala asi 600 vzorků. I zde vyšlo vyšší zatížení chemikáliemi u chovaných lososů a vědci se domnívají, že zdrojem bylo krmivo těchto chovaných ryb.

Problém s ořechy a semínky

Existují typy rostlin, které mají přirozeně vysoký obsah Omega-3 (a ne toxinů!), takže má smysl se zaměřit na tyto zdroje? Ve zkratce, ne úplně. Chris vysvětluje:
„Pravdou je, že nejsou dobrým zdrojem Omega-3. Obsahují ALA, která je Omega-3 kyselina, ale jak jsme zmínili dříve, není to forma, kterou by tělo využilo. Tělo musí ALA na DHA a EPA přeměnit. A tady je problém. Mluvíme asi o 1 % konverze na DHA a maximálně o 5 % u EPA.“

Konverze u zdravého člověka probíhá standardně a je jen nutné zabezpečit dostatečný přísun ALA, různé odchylky mohou ale konverzi snížit. Zajímavá je tato studie, která na 19 mužích ukazuje, že zvýšený příjem ALA (22,3 gramu lněného oleje denně), zvýší hodnoty EPA v krvi, ale zároveň sníží hodnoty DHA. Celkově jde o pozitivní změnu, ale pokles DHA není ideální. Naopak existují studie, které potvrzují, že pokud tělo nemá přímo EPA a DHA, je schopno zvýšit konverzi ALA.  Jednoznačné výsledky proto zatím nemáme a je vhodné se řídit např. rozbory krve. Dále je nutné dodat, že konverze se přizpůsobuje a u lidí, kteří nekonzumují DHA a EPA dochází k vyšší konverzi z ALA. Jedná se ale o individuální nastavení jedince a nelze to generalizovat.

Jak uvádí Niko Ritenau ve své knize „Vegan-Klischee ade!“ transformace z ALA na EPA a DHA je ovlivněna řadou faktorů – věkem, pohlavím, genetikou, zdravotním stavem, stresem, příjmem tuků a živin, příjmem kalorií. Vyšší konverzi mají ženy v reprodukčním věku, muži a ženy po menopauze nižší. Ze studií nevychází žádný jednoznačný závěr, proto hodně závisí na individuálním stavu. 

Asi jste už slyšeli o poměru Omega-3 a Omega-6, který je důležitý pro správné vstřebávání Omega-3. V současné době se již začínáme zaobírat skutečně důležitým poměrem, a to poměrem esenciální Omega-6 – mastné kyseliny linolové (esenciální, takže ji přijímáme pouze stravou, tělo ji samo nevyrobí) v poměru s kyselinou ALA. Obě kyseliny musíme přijímat stravou a maximální optimální poměr LA:ALA je 5:1. Pokud přijímáme více LA kyseliny, může se snížit přeměna kyseliny ALA na DHA a EPA, protože kyselina LA se v těle mění na kyselinu arachidonovou (AA) a enzymy, které tuto přeměnu v těle zařizují, jsou stejné, které se starají o přeměnu kyseliny ALA na DHA a EPA. Kyselina arachidonová se jinak vyskytuje pouze v živočišných produktech a u veganů ji tělo vytváří právě transformací kyseliny linolové. U vegana, který nedoplňuje DHA a EPA, by se poměr přijímané LA a ALA měl trochu hlídat, aby vnitřní enzymy správně vytvářely ostatní kyseliny AA, DHA a EPA.

Jak si zabezpečit dostatečné množství Omega-3?

Pokud se někdo rozhodne nejíst olejnaté ryby a i ti, kteří jsou limitováni v jejich konzumaci, vede to k otázce, jak dostat dostatečné množství Omega-3? Chris Smith nám řekne, že to je přesně případ, kdy přichází na řadu doplňky stravy. Existuje cesta dostat stejné Omega-3, které obsahují doplňky s rybím olejem, při vynechání prostředníka (v tomto případě rybu)!

Ryby přirozeně nevytvářejí Omega-3. Přijímají je ze své stravy – algae. Když jíme olejnaté ryby – ty velké olejnaté ryby jako jsou makrely, jíme zároveň malé rybky, kterými se živí. Tyto malé rybky jí hodně algae, a tak EPA a DHA stoupají potravním řetězcem. Nyní je možné dostat Omega-3 ve formě EPA a DHA přímo z těchto algae doplňků. Jsou naprosto perfektní pro všechny, kteří nechtějí jíst olejnaté ryby, nebo z etických důvodů nejí žádné ryby, pro vegany a vegetariány – Omega 3 v té správné podobě.“

Výsledkem je doplněk, který je na rostlinné bázi a vyroben z algae pěstovaných v uzavřených podmínkách, tedy bez vlivu znečištění z moře. Doplňky z algae obsahují Omega-3, které tělo potřebuje bez přidaného znečištění, a jsou vyrobeny z čistě rostlinných, ekologických složek.

Co je v doplňcích stravy s rybím olejem?
Určitě není otázkou, že rybí olej obsahuje dostatečné množství Omega-3, ale zaprvé je tam skutečně tolik Omega-3 jako je proklamováno, a za druhé co dalšího dostanete?
Jak ukázal test amerického New York Time, řada doplňků s rybím olejem obsahovala sice Omega-3 ve správném složení EPA a DHA, řada doplňků obsahovala méně těchto kyselin, a to v průměru o 14 %. Článek vychází z tohoto testu z roku 2014, kde bylo testováno 54 doplňků s rybím olejem. Vedle odchylek v obsahu DHA a EPA, byl u 50 výrobků detekován obsah rtuti (průměrně 2,4 částic na miliardu), u všech produktů byly naměřeny hodnoty oxidace (čerstvosti produktu) a ve všech produktech byly naměřeny hodnoty PCB (byly ale výrazně pod normami americká FDA).

Potenciální toxiny a kontaminace v rybích suplementech
Existuje jeden hlavní důvod, proč doktoři doporučují lidem jíst ryby pouze v omezeném objemu. A to proto, že ryby kromě pozitivního obsahu Omega-3 mohou obsahovat nebezpečné toxiny a kontaminanty vč. polychlorovaných bisfenolů (PCBs), dioxinu, rtuti a dalších těžkých kovů. Je nutné říct, že data se zaměřují na americký trh, data D-Testu z roku 2017 znečištění neukazují. Problém ovšem je, že je nutné produkty testovat neustále, případně čistit a zároveň ubývá rybích populací, které je možné vylovit. Což také znamená hlad pro vyšší mořské živočichy, kteří se těmito rybami živí také.

Pro doplňky stravy Opti3 nejsou používány mořské zdroje. Chris doplňuje: „Nebereme algae z moře. Kdyby algae rostlo v přírodě, bylo by vystaveno stejným vlivům jako ryby. Skvělé je, že jsme schopni sklízet algae z uzavřeného prostředí. Když pěstujeme algae a extrahujeme olej, děje se tak v kompletně uzavřeném systému, takže víme přesně, co jde dovnitř a co vychází ven.“

Zprávy z analýz vnitřností (hlavně jater) zvířat vyplavených na břehy oceánů a moří, mluví stále více jednotným hlasem. Koncentrace chemikálií způsobují obrovské problémy. A podobné chemikálie, které vědci nalézají v útrobách těchto zvířat, jsou k nalezení i v lidech žijících na pobřeží.

Opti3 je doplněk stravy s Omega-3, který obsahuje vysoké dávky EPA a DHA (stejné, které jsou v rybím oleji), ale ze 100 % rostlinného zdroje, algae řas (tedy mikroalgae pro přesnost). Navíc tyto mikroalgae jsou pěstovány v uzavřených nádobách, nepochází z oceánu a jsou pěstovány v továrně s pharmaceutickou kvalitou produkce. Toto zabezpečuje naprosto čistotu. Žádná šance pro toxiny a další kontaminanty jako PCB nebo těžké kovy.

Otázka chuti
Rybí olej – ať už berete doplněk nebo jíte hodně ryb, může se stávat, že cítíte rybí pachuť dlouho poté, co jste tento pokrm jedli. Toto je díky bílkovinám v rybách. Opti3 tento problém eliminuje. Nutno podotknout, že při rozstřižení kapsle je rybina cítit.

Opti3 – etická volba
Rybářské praktiky dělají hodně lidem starosti. Chris vysvětluje:
„Na rybářství je řada neudržitelných aspektů, abychom byli slušní a nezmiňujeme nehumánní praktiky rybářského průmyslu. Dostáváme hodně zpětných informací, že právě toto byl důvod pro volbu Opti3.“

Opti3 – bez rozpouštědel
Když přichází na řadu extrakce Omega-3, nepoužíváme žádná škodlivá rozpouštědla. Běžnou praktikou v rybářském průmyslu (stejně jako u některých algae olejů), je využívání rozpouštědla hexine. Hexine rozbije buněčnou stěnu a vypustí obsažený olej. Hexine svou práci vykoná, ale není to zrovna příjemná chemikálie. Tak v čem je Opti3 jiné?
„Nepoužíváme žádná rozpouštědla. Používáme enzymy potravinářské kvality, které doslova rozlomí malé buňky v algae a vypustí olej. My vysbíráme olej, otestujeme na čistotu a kvalitu. Nejsou zde žádná rezidua, můžeme garantovat, že náš produkt je bez kontaminace.

Opti3 – skutečně pro každého!
Opti3 skutečně není jen pro vegetariány a vegany! Je volbou pro všechny – masojedlíci z našeho doplňku dostanou stejné množství užitečných látek jako z doplňků z rybího oleje (a někdy i více – záleží na produktu) a přitom se vyhnou praktikám rybářského průmyslu. Jak říká Chris:
V průměru lahvička Opti3 obsahuje ekvivalent Omega-3 přibližně 35-50 ryb, olejnatých rybách.“  K tomu je potřeba dopočítat tzv. bycatch, který podstatně zvyšuje počet živočichů chytaných do sítí. O tom, že tyto ryby mohly být potravou jiných mořských živočichů, není potřeba spekulovat. Při využití Opti3 děláte skutečně signifikantní, udržitelnou a planetárně odpovědnou volbu!

Je rostlinná varianta Omega-3 stejně účinná jako rybí olej?
Změna je často doprovázena odporem. Lidé zvyklí na rybí olej jako zdroj Omega-3 považují rostlinný zdroj DHA a EPA jako méně účinný. Mnoho lidí se ptá, jestli jsou rostlinná Omega-3 stejně efektivní a mohou se na ně spolehnout. Odpověď – samozřejmě, že ano!

  1. Je to pořád Omega-3 DHA a EPA – rostlinně získané Omega-3 z algae obsahují správné formy Omega-3, které vaše tělo potřebuje a v těle jsou okamžitě biodostupné. 
  2. Mají stejný původ. Omega-3 z algae mají stejný původ jako Omega-3 z rybího oleje. Pouze vynecháváme prostřední článek
  3. Jsou koncentrovaná – Vegetology Opti3 je vysoce koncentrovaný zdroj DHA i EPA, které dovolují jedincům konzumovat požadované množství Omega-3 bez ryb nebo doplňků z ryb.

Pro koho je Opti3 určeno?

Opti3 je skvělou alternativou pro všechny, nejen pro vegany a vegetariány. Jak nyní potvrzuje i Státní zdravotní ústav, jsou Omega-3 velmi důležitou složkou pro sportovce. Snižují bolestivost svalů a otoky a zvyšují rozsah pohybu po zátěžovém cvičení. Podporují také růst svalů. 

Zajímavá je také studie 33 účastníků s rodinnou historií Alzheimer onemocnění. Vestudii byla polovině účastníků podávána po dobu 6 měsíců dávka 2 gramů Omega-3 DHA kyseliny. Po půl roce byl v krvi účastníků naměřen rozdíl 200 % DHA, ale v mozkomíšním moku byl rozdíl jen 28 %. Toto může indikovat, že dostatečná koncentrace DHA v krvi nemusí znamenat dostatečné množství DHA v mozku. V případě tohoto testu se jednalo o osoby se sedavým stylem života bez předchozí konzumace olejnatých ryb. Polovina z účastníků navíc měla genetickou mutaci APOE4, která je spojována se záněty mozku a zvyšuje riziko Alzheimer onemocnění. Jedná se o první takovou studii, kdy zároveň denní dávka vysoce přesahovala obvyklé dávky Omega-3. Přesto je tato studie velmi cenná, protože vznášela na účastníky velké nároky – hlavně v podobě lumbálních punkcí, které museli tito účastníci podstupovat. Jasně ale dokazuje důležitost dostatečných dávek Omega-3 a hlavně DHA pro omezení degenerativních procesů v mozku ve vyšším věku.

Omega-3 pro děti, těhotné a matky

Omega-3 jsou velmi důležité pro vývoj dětského mozku a očí, zvláště důležité je toto v pozdějších stádiích těhotenství. Je extrémně důležité, aby nastávající matky dostávaly dostatek Omega-3 mastných kyselin. Omega-3 staví mozek dítěte, skládá dohromady sítnici, podílí se na vývoji dětského nervového systému a zlepšuje celkové zdraví matky a dítěte, snižuje riziko preeklampsie a pomáhá snížit riziko poporodních depresí.
Experti doporučují konzumaci dvou porcí olejnatých ryb týdně kvůli riziku případné kontaminace těžkými kovy, PCB nebo dioxiny. S Opti3 toto řešit nemusíme. Je to 100 % čistá, 100 % nekontaminovaná alternativa rybímu oleji a rybám. Perfektní pro matky a nastávající matky.

Omega-3 jsou extrémně důležité během prvních let po narození, v době extrémního růstu a vývoje, jsou důležité proto, aby vaši nejmenší měli ty nejlepší šance. Pro zdravý vývoj dítěte jsou nezastupitelné.
V prvních dvou letech se dětský mozek vyvíjí velmi rychle a spotřebovává velké množství energie a živin. Omega-3 mastné kyseliny jsou kritickou součástí vývoje. Studie prokázaly, že děti, jejichž matky měli vyšší příjem Omega-3, měli lépe vyvinutou oblast kognitivních funkcí a pozornosti.

Dávkování

Studie prokázaly u dospělých pozitivní dopad na udržení funkcí mozku při aplikaci 250 mg DHA a EPA denně. To znamená přijímat jednu kapsli Opti3 každý druhý den, protože v jedné kapsli Opti3 je minimálně 150 mg EPA a 250 mg DHA, společně se 100 IU vitamínu D. 
Pro kojence a malé děti můžeme doporučit naši novinku Opti3 v tekuté podobě. Výrobce doporučuje standardní denní dávku 5 ml, pro děti do 2 let dávku poloviční, tedy 2,5 ml. 2,5 ml obsahuje 150 mg EPA a 250 mg DHA, společně s 100 IU vitamínu D. Toto celé je doplněno jemným pomerančovým aroma pro lepší chuť. Tato nová forma je ideální, protože nemusíte prostřihávat kapsle a olej nestříká po celé kuchyni. 

Německá společnost pro výživu (DGE) – ve svých doporučeních D-A-CH Referenzwerte uvádí pro DHA/EPA uvádí:

  • 0-6 měsíců: dostatečný příjem přes mateřské mléko
  • 6 měsíců – 4 roky: 10-12 mg / 1 kg váhy denně
  • 4 – 10 let: 150 – 200 mg denně
  • 10+ let: 250 – 500 mg denně
  • Těhotné a kojící: 300 – 500 mg denně (minimálně 200 mg DHA)

Konzumaci doplňků s DHA/EPA je vhodné plánovat na dobu, kdy přijímáte tučné jídlo. Mnohonásobně tím zvýšíte biovyužitelnost těchto kyselin.
Optimální poměr DHA:EPA je 2:1 – tedy při 300 mg denně je to 200 mg DHA a 100 mg EPA.

Pokud chcete jako vegan/ka používat pouze zdroje v potravě, je poměrně těžké stanovit nějaké normy a doporučení. Díky tomu, že transformace ALA na DHA a EPA závisí na řadě faktorů (poměr s LA, genetika, pohlaví, věk, strava,…), jedná se o velmi individuální věc. Pokud bychom se bavili o lněném oleji, tak 2 gramy (asi čajová lžička), dá tělu asi 1 gram ALA. Případně 6 gramů rozdrcených lněných semínek. Pak tedy závisí na vnitřním konverzním poměru a příjmu LA. 13 gramů vlašských ořechů udělá to samé a ještě splní téměř 100 % dávky LA.  V případě, že využíváte doplňky stravy s DHA a EPA, nemusí vás konverze (a tedy i poměr mezi přijímanou LA:ALA) ALA tolik trápit, protože dostáváte již hotové kyseliny, které tělo přímo využívá.
 

Co si odnést?
-    Omega-3 jsou pro náš život nezbytné 
-    DHA a EPA v rybách mají svůj původ v řasách
-    Transformace ALA na DHA a EPA v lidech je velmi individuální a měla by se kontrolovat rozbory krve
-    250 – 500 mg DHA a EPA denně je ideální dávka pro udržení lidského těla v taktu
-    Těhotné a kojící by měli dávky zdvojnásobit
-    Doplňky stravy konzumujte s tučným jídlem
-    Lidé s predispozicí k degenerativním onemocněním mozku by měli s lékařem prodiskutovat navýšení dávek asi od 50tého roku života
-    Omega-3 pomáhá i sportovcům při regeneraci a svalovém růstu
-    Jde to i bez doplňků, ale bacha na správné množství potravin a poměr k LA

V kategórií Omega 3 na našem e-shopu najdete i nejprodávanější výrobky Omega 3 jsou to Opti3. Omega - 3 EPA a DHA, s vitamínem D, 60 kapslí, sada 3 ks a Opti3 Liquid. Omega - 3 EPA a DHA, s vitamínem D, 150 ml. Vyzkoušejte také další kvalitné a oblíbené výrobky, které také najdete v kategoriích DOPLŇKY STRAVY.

Zdroje:

Články výrobce Vegetology: https://www.vegetology.com/blog/tag/omega-3
Kniha Vegan-Klischee ade! od autora Niko Rittenau, rozšířené vydání Becker Joest Volk Verlag GmbH & Co. KG, 2020, ISBN 978-3-95453-189-9
https://pubs.rsc.org/en/content/articlehtml/2018/fo/c7fo01809f  
https://www.nutraingredients-usa.com/Article/2010/11/08/Omega-3-ALA-intakes-enough-for-EPA-DPA-levels-for-non-fish-eaters
https://well.blogs.nytimes.com/2014/01/22/whats-in-your-fish-oil-supplements/
https://labdoor.com/rankings/fish-oil
https://www.ehn.org/ocean-pollution-2646936848.html?rebelltitem=1#rebelltitem1
http://www.szu.cz/tema/bezpecnost-potravin/omega-3-mastne-kyseliny-epa-a-dha-jsou-vhodne-pro-vsechny
https://www.technologynetworks.com/neuroscience/news/alzheimers-study-shows-that-omego-3-fatty-acids-struggle-to-reach-the-brain-337625
https://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S2352396420302589
https://nutritionfacts.org/video/should-vegans-take-dha-to-preserve-brain-function/

O autorovi

info@gaea.cz

Roman Bartoš

Nenechte si ujít

Upozorňujeme, že používáte zastaralý prohlížeč a tak nebudou dostupné všechny funkce elektronického obchodu.
Loading...