Enzym bromelain možná znáte díky ananasové dietě, která jej chybně zpopularizovala jako látku štěpící tuk. Bromelain oplývá mnohými zdravotními benefity a je mimojiné považován za silné antihistaminikum. Pojďme se proto nyní s bromelainem seznámit blíže a podívat se na to, co to ten bromelain je.
Na co je dobrý a co to je bromelain?
Bromelain patří mezi trávicí, tzv. proteolytické enzymy, které štěpí bílkoviny. Toto však není jeho jediná funkce, ale je známý mnoha prospěšnými účinky na naše zdraví, jako je například usnadnění rekonvalescence u sportovců, podpora trávení a hubnutí, pozitivní vliv na imunitu a protizánětlivý efekt.
Potravinové zdroje bromelainu jsou značně omezené, tvoří jej jen ananas a ananasový meloun, ale nezoufejte, naše tělo si tento enzym umí v malém množství vytvářet samo, aby mohlo opravovat a regenerovat poškozenou tkáň.
7 možných účinků bromelainu
Evropská legislativa nám umožňuje uvádět o bromelainu jen tato zdravotní účinky:
- pomáhá kontrolovat naši hmotnost,
- podporuje normální trávení,
- napomáhá správné funkci imunitního systému.
Ze zahraničních zdrojů však vidíme, že bromelain má potenciál mnoha zdravotních benefitů, se kterými vás chceme seznámit. Jen prosím mějte na paměti, že níže uvedené účinky jsou stále vědecky zkoumány.
Účinný pomocník při léčbě alergií
Pravidelná dávka 400–500 mg bromelainu 3x denně by měla být nápomocná při léčbě zánětlivých a respiračních potíží vyvolaných alergiemi. O tomto účinku mluví například studie z roku 2000, která bromelain představuje právě jako silné antihistaminikum.
Bromelain rovněž najdeme i jako součást doplňků stravy podporujících naše trávení při potravinových alergiích a intolerancích jako jsou celiakie či histaminová intolerance.
Bromelain jako pomocník při hubnutí
I přesto, že bromelain neumí rozpouštět tuky, jak se nás někteří propagátoři „ananasové“ diety snaží přesvědčit, může jeho užívání mít pozitivní vliv na hubnutí. Jde však o druhotný efekt, neboť umí pomoci s rozkladem bílkovin a harmonizací trávení. Tělu rovněž pomáhá s celkovou regenerací, záněty a ovlivňuje pH žaludku a tenkého střeva, což podporuje imunitu celkově.
Pomáhá harmonizovat funkce horních cest dýchacích
Bromelain má podle studie pozitivní vliv i na délku respiračních onemocnění a umí redukovat záněty v nosohltanu. Z výsledků studií je zřejmé, že užívání bromelainu dohromady s léky na respirační potíže může urychlit délku hojení.
Pozitivně ovlivňuje srdečně-cévní onemocnění
Pravidelné užívání bromelainu se ukázalo jako dobrá prevence, a zároveň i pomocník při léčbě kardiovaskulárních nemocí jako jsou srdeční infarkt, mrtvice, vysoký tlak a jiné. Umí rovněž snižovat riziko krevních sraženin díky svému antikoagulačnímu efektu. Pro tento efekt ale není užívání bromelainu vhodné pro lidi, kteří užívají léky na ředění krve.
Pomocník v léčbě otoků, zarudnutí a popálenin
Díky svému protizánětlivému efektu se bromelain často přidává do léčivých mastí a krémů, které pomáhají s regenerací popálené kůže, se snižováním otoků (i pooperačních edémů) a zarudnutí kůže.
Pozitivní vliv na osteoartritidu
Podle studie může bromelain sloužit jako bezpečnější či alternativnější léčba osteoartrózy díky jeho protizánětlivým a analgetickým vlastnostem. Podle existujících výzkumů však u vědců panuje neshoda v tom, zda za zlepšením osteoartritidy stojí přímo bromelain anebo synergie bromelainu s jinými látkami.
Pomocník nejen sportovců při rekonvalescenci
Bromelain najdete jako součást doplňků napomáhajících s léčbou akutních zánětů a při sportovních úrazech. Opět se zde využívá jeho analgetických a protizánětlivých vlastností, které urychlují rekonvalescenci.
V jakých potravinách najdeme bromelain?
Výčet potravinových zdrojů bromelainu je poměrně krátký, tento enzym najdeme jen v ananasu a ananasovém melounu.
Bromelain se vyskytuje jak ve šťávě, tak v dužině. Ananasová šťáva obsahuje přibližně 0,43 g bromelainu na 100 g potraviny. Množství se však liší v závislosti na stupni zralosti, skladbě půdy, způsobu pěstování a místě, kde se v rostlině nachází.
Nejvíce jeho prospěšných vlastností dodáte tělu, když budete bromelain konzumovat v syrové podobě. Stačí si denně dopřát 3–4 plátky ananasu jako dezert. Bromelain je enzym stabilní do 60 °C, je možné jej tedy šetrně tepelně upravit či konzervovat.
Vhodnou cestou, jak denně zařadit ananas pokud nemáte k dispozici zásoby čerstvého a zralého ananasu, můžou být RAW sušené ananasové kroužky, které jsou opravdovou delikatesou. Jen pozor, není sušený ananas jako sušený ananas. Běžně prodávaný ananas bývá sušen za vyšších teplot a je často doslazován, tudíž nepatří mezi zdravé a vhodné pochoutky.
Jak se užívá bromelain?
I přesto, že denní dávka bromelainu není stanovená, 12 g bromelainu denně je mnohými vědci považováno za bezpečné množství. V tomto případě je jasně patrné, že v případě konzumace bromelainu ze stravy předávkování nehrozí, neboť abyste dosáhli tohoto množství, museli byste zkonzumovat každý den přes 5 kg ananasu.
Při příjmu bromelainu z výživových doplňků se řiďte konkrétním doporučením výrobce.
Užívání bromelainu má velmi málo nežádoucích účinků, ale na pozoru by měli být zajisté lidé s alergií a citlivostí na ananas. Mezi občasnými nežádoucími účinky bromelainu se vyskytují žaludeční nevolnost, zvýšený tep a menstruační potíže.
Bromelain by mohl být nápomocný seniorům, lidem s trávicími potížemi, jako doplněk při zánětlivých onemocněních střev, osteoartróze, jiných zánětlivých onemocnění a také při respiračních potížích a problémech s krvetvorbou.
Opět u většiny výrobců, z důvodu nedostatku vědeckých podkladů, nenajdeme doporučení užívání bromelainu těhotným a kojícím ženám a malým dětem.
Užívání vhodnosti bromelainu by měli konzultovat se svým lékařem lidé, kteří užívají léky na ředění krve, neboť tento enzym má antikoagulační účinky.
Jak si správně vybrat kvalitní výživový doplněk s bromelainem?
Na českém trhu najdete bromelain ve formě tablet, kapslí nebo jako součást sypkých směsí.
I přesto, že můžete bromelain koupit samostatně, nejčastěji jej seženete jako součást směsí na celkovou podporu trávení spolu s dalšími trávicími enzymy.
Při výběru doplňku doporučujeme sáhnout spíše po komplexním přípravku dle vašich individuálních potřeb, neboť tyto směsi jsou tvořeny tak, aby se obsažené látky vzájemně pozitivně ovlivňovaly a zesilovaly účinnost preparátu.
Příkladem může být Quercetin Plus, který kombinuje bromelain, kvercetin, výtažek ze semen kopřivy a vitamín C. Bromelain se zde společně s kvercetinem podporují a výsledkem je silný přírodní doplněk na podporu imunity, trávení a dýchacích cest.
Druhou vychytanou směsí je Cyto-zyme komplex, který kombinuje dokonce 8 různých trávicích enzymů, které napomáhají k harmonizaci trávení a podporují rozklad bílkovin, sacharidů i tuků.
Posledním přípravkem, který jsme pro vás vybrali je Prospěšný enzym, který kombinuje bromelain, papain, selen a rutin, látky usnadňující trávení a podporující správné fungování imunitního systému, zdraví cév a dobrý stav pokožky, vlasů a nehtů. Pokud hledáte silnou podporu pro regeneraci a rekonvalescenci zánětlivých onemocnění, je Prospěšný enzym dobrou volbou.
Závěr
Bromelain má velký potenciál jako podpůrný prostředek regenerace ve sportu, ale také u lidí s trávicími potížemi jako jsou ti, které trápí různé potravinové intolerance a alergie. I přesto, že je bohatým zdrojem bromelainu ananas a naše tělo si umí tento enzym částečně tvořit, chcete-li zajistit stabilnější přísun bromelainu, je lepší sáhnout po kvalitním výživovém doplňku.
Autor: Lenka Špaček, certifikovaná výživová poradkyně se zaměřením na veganství, výživu dětí a potravinové intolerance
Zdroje:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8067380/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3529416/
- https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-895/bromelain
- https://www.nccih.nih.gov/health/bromelain
- https://www.healthline.com/health/bromelain
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/323783
- https://www.medicinenet.com/what_is_bromelain_good_for/article.htm
- https://www.webmd.com/diet/supplement-guide-bromelain-bromelin
- https://www.health.com/bromelain-benefits-7501168
- https://www.verywellhealth.com/bromelain-what-should-you-know-about-it-88318
- https://www.sciencedirect.com/topics/biochemistry-genetics-and-molecular-biology/bromelain
- https://www.drugs.com/medical-answers/bromelain-3568993/
- https://sk.iherb.com/blog/bromelain/1561
- https://www.drugs.com/npc/bromelain.html