Čaga sibiřská patří mezi medicinální houby, které můžou podporovat imunitní systém, nervovou soustavu, zdraví jater, trávení, srdce a zdraví pokožky. Jsou i nějaká rizika užívání a jaké dávkování zvolit pro maximální efekt? Čtěte dál a dozvíte se.
Jaké je správné dávkování čagy?
Přestože neexistuje přesně stanovená doporučená denní dávka čagy sibiřské, obvykle se setkáte s doporučenými hodnotami mezi 500 mg a 2 g, v závislosti na formě a koncentraci této houby.
Formy čagy a jejich užívání:
- Čaj ze sušené čagy – 1 až 2 gramy sušené houby zalijte vodou o teplotě 90 °C a nechte luhovat alespoň 15 minut. Tento nápoj si můžete dopřát až třikrát denně. Při užívání sušené houby přímo, není koncentrace účinných látek tak vysoká jako u některých jiných extraktů, což umožňuje konzumovat i více než zmíněné 2 gramy. Výhodou pití čaje je možnost jeho dlouhodobého užívání.
- Tablety a kapsle – obvykle se užívají 1 až 2 denně v závislosti na množství účinné látky v tabletě/kapsli a doporučení výrobce. Většina doporučuje užívat tuto variantu s jídlem.
- Extrakt – koncentrovaná forma, užívá se obvykle v množství 0,5–1 g práškového nebo 1–2 ml tekutého extraktu za den.
- Prášková forma – doporučuje se obvykle užívat množství ½ – 1 kávovou lžičku denně rozmíchanou v nápoji, smoothie nebo ranní kaši.
- Tekutá forma, například tinktura – 1 až 2 ml tekutiny se rovná zhruba 20 až 40 kapkám, kape se pod jazyk nebo do nápojů. Na našem e-shopu najdete bezalkoholovou variantu, která je šetrnější nejen pro zažívání.
Opatrnost je na místě pokud se rozhodnete užívat čagu a současně již užíváte léky nebo se léčíte s jiným onemocněním. V takovém případě konzultujte s lékařem, zda je pro vás čaga vhodná.
Užívat čagu začínejte s nižší dávkou a poté pomalu navyšujte až do doporučených hodnot. Nedoporučuje se začínat hned s vysokou dávkou, protože postupným navyšováním snadněji zjistíte, jak vaše tělo na houbu reaguje a můžete tak snížit riziko nežádoucích účinků.
Při dlouhodobém užívání si po maximálně 6 týdenní kůře dopřejte krátkou 2 týdenní pauzu a poté můžete v kůře pokračovat. Tímto přerušováním docílíte toho, že si vaše tělo na houbu nenavykne a bude vám stále stačit stejné množství k užívání.
Více o účincích čagy si můžete přečíst v podrobném článku ZDE.
Užívání čagy a příjem jídla
Opět neexistuje jednotné doporučení, které by se přiklánělo k užívání na lačno nebo s jídlem. My doporučujeme užívání před konzumací jídla, protože čaga může pomoci optimalizovat zažívání a podpořit vstřebávání živin.
Kdy je lepší užívat čagu?
Jak jsme již psali výše, není zas tak důležité, zda čagu užíváte s jídlem nebo bez a ani není přímo definované v jakou denní dobu ji přijímat. V zahraničních zdrojích jsme ale objevili pár doporučení vycházejících z jednotlivých vlastností houby, která nám přijdou zajímavá a proto vám je zde předkládáme:
- Při užití ráno: Díky adaptogenním a energizujícím vlastnostem podporujících koncentraci a vitalitu můžete houbu zařadit do ranních návyků například přidáním do kaše či smoothie a dopřát tělu zdravý start dne.
- Při užití v odpoledních hodinách: Skvělý způsob jak si dodat energii pokud se po obědě cítíte unavení a nechcete užívat kofein. Můžete si čagu dopřát v podobě kapslí, tinktury do vody nebo si udělat rituál s odpoledním čajem.
- Při užití večer: I když se může zdát, že si protiřečíme, tak někteří lidé doporučují užívání čagy i ve večerních hodinách díky jeho relaxačním a protizánětlivým účinkům, které mohou pomoci navodit klidný spánek. Můžete vyzkoušet i tuto variantu tak, že si rozmícháte prášek v teplém rostlinném mléku nebo si připravte čaj třeba v kombinaci s meduňkou.
- Po sportovním výkonu: Nemusíte užívat ihned po aktivitě, ale každopádně čaga může napomoci s regenerací a snížit záněty vznikající po fyzické námaze. Variantou užívání může být prášek přidaný do proteinového nápoje.
První výsledky můžete zaznamenat zhruba po měsíční kůře. I přes zdánlivě skvělé benefity nemusí tato houba vyhovovat každému a pro některé může být její užití nevhodné.
Pro koho je užívání čagy vhodné/nevhodné?
Užívání čagy se doporučuje u osob, které chtějí přírodní cestou podpořit své zdraví. Rezavec šikmý může být přínosem pro:
- lidi, kteří mají problémy s oslabenou imunitou,
- osoby se zvýšenou potřebou antioxidantů kvůli ochraně buněk před oxidativním stresem a zpomalení stárnutí,
- osoby se zánětlivými a chronickými onemocněními, kam patří například artritida, ekzémy nebo záněty střev,
- lidi s diabetem 2. typu, neboť podle studií může být užívání čagy prospěšné pro úpravu hladiny krevního cukru,
- osoby hledající přírodní způsob detoxikace,
- lidi hledající způsob pro zlepšení vitality.
Co se týče užívání chagy dětmi, těhotnými a kojícími ženami, musíme zdůraznit, abyste byli velmi opatrní, neboť žádný produkt, byť oplývá superlativy, není vhodný pro každého. U těchto životních období se užívání obecně nedoporučuje, neboť existuje málo vědeckých důkazů, které by potvrzovaly zdravotní nezávadnost houby u těchto skupin lidí.
Pokud se však s čagou setkáte v produktech přímo určených pro těhotné, kojící ženy nebo děti, mělo by být její užití nezávadné. Adaptogenní houby se často přidávají do produktů na podporu imunity, včetně těch pro děti a těhotné či kojící ženy.
Opatrnost při užívání je na místě rovněž u některých druhů onemocnění, kdy probíhající léčba a léky mohou být společně s čagou kontraproduktivní. Pozor si dejte především při:
- Autoimunitních onemocněních – čaga patří mezi silné bylinné stimulanty imunity a houba by tak mohla u pacientů s lupusem, revmatoidní artritidou či roztroušenou sklerózou zesílit imunitní reakci těla a tím zhoršit příznaky nemoci.
- Diabetu II. typu – čaga může ovlivnit hladinu cukru v krvi, což může být problematické pokud užíváte inzulín nebo antidiabetika. V případě užívání houby se může zvýšit riziko hypoglykémie (příliš nízké hladiny cukru v krvi).
- Problémech se srážením krve – v houbě se nachází látky, které mohou zpomalit srážení krve a tím se může zvýšit rizikovost krvácení u lidí, kteří mají krvácivé poruchy nebo užívají léky na ředění krve,
- Onemocnění ledvin – díky obsaženým oxalátům, krystalům kyseliny šťavelové, které se špatně rozkládají v organismu, může docházet k tvorbě ledvinových kamenů a také zhoršovat zdravotní stav při chronickém onemocnění ledvin,
- Alergiích – i když bývají alergické reakce na rezavec vzácné, občasně mohou u citlivých osob vyvolat vyrážku, svědění nebo otok.
Pokud máte výše uvedené potíže vždy konzultujte vhodnost užívání čagy s lékařem.
Čaga sibiřská v doplňcích stravy
Čaga sibiřská je běžně dostupná v podobě sušeného prášku, tekuté tinktury s alkoholem nebo bez alkoholu, kapslí, tablet nebo čaje.
Každá z těchto forem má své výhody a nevýhody. Pokud jde o kvalitu, typ doplňku není až tak podstatný; nejdůležitější je pečlivě si vybrat kvalitního dodavatele. Na trhu se vyskytují jak kvalitní, tak nekvalitní výrobky s příměsemi a je úplně jedno, zda se jedná o tablety, kapsle, tinkturu, čaj nebo prášek.
Pokud si nejste jistí, kterou formu vybrat, zvolte ji podle toho, co vám nejvíce vyhovuje. Pokud preferujete jednoduché užívání doplňků bez starostí o správné dávkování, sáhněte po kapslích nebo tabletách. Chcete-li doplněk přidávat do jídel nebo nápojů, pak je vhodný prášek, tekutá tinktura nebo extrakt. A pokud si rádi dopřejete relaxaci u čaje, připravte si ho ze sušené houby.
Jak správně připravit čaj z čagy sibiřské?
Příprava čaje ze sibiřské čagy je poměrně snadná, ale vyžaduje více času, aby se účinné látky z houby uvolnily do nápoje:
- Pro přípravu 1 litru čaje budete potřebovat 1 litr vody a 1 až 2 gramy sušené čagy, ať už ve formě prášku nebo malých kousků. Pokud nemáte práškovou variantu, je vhodné větší kousky předem podrtit, aby se účinné látky rychleji uvolnily.
- I když je možné čagu jednoduše zalít vroucí vodou a nechat ji vyluhovat, pro získání vyšší koncentrace účinných látek a silnějšího odvaru doporučujeme čagu přidat do vroucí vody a vařit na mírném ohni 30 až 60 minut.
- To, že čaga uvolnila své účinné látky do vody poznáte podle toho, že výsledný nápoj bude téměř černý.
- Připravený výluh stačí přecedit a můžete jej podávat. Pro lepší chuť můžete přidat citron, sladidlo, zázvor nebo skořici. Nápoj konzumujte teplý nebo vychlazený z lednice.
Čagu můžete pro lepší chuť čaje nakombinovat s jinými bylinami, které můžou zlepšit chuť i zdravotní přínos.
Nekombinujte houbu s bylinami s podobnými účinky, protože by se mohly vzájemně ovlivňovat a mít vliv na působení v těle:
- byliny s antikoagulačními účinky jako je ginkgo biloba či česnek,
- byliny snižující krevní cukr jako pískavice řecké seno,
- imunostimulační byliny kam spadá například echinacea,
- protizánětlivé byliny jako je kadidlo či vilín,
- a byliny s vysokým podílem antioxidantů jako zelený čaj či schizandra.
Naopak, vhodné kombinace čagy jsou s houbou reishi, ashwagandhou, lékořicí, skořicí, šípkem, zázvorem, kurkumou, macou, heřmánkem či ženšenem sibiřským (eleuterokokem).
Čaj z čagy si můžete dopřávat pravidelně, ale nezapomeňte sledovat, jak vaše tělo na čagu bude reagovat a podle potřeby přizpůsobte dávkování.
U nás si můžete vybrat z vysoce kvalitních doplňků stravy. Naše dodavatele vybíráme tak, abyste vy dostali tu nejvyšší kvalitu za dostupnou cenu. V samostatném článku ZDE si můžete přečíst recenze vybraných přípravků s čagou.
Závěr
Pro správné užívání sibiřské čagy je nezbytné dodržovat doporučené dávkování a užívat ji pravidelně. Na začátku užívání začínejte s nižší dávkou a sledujte, jak na ni vaše tělo reaguje. Pokud máte zdravotní problémy, užíváte léky nebo jste těhotná či kojíte, poraďte se před užíváním čagy s lékařem. Tímto způsobem maximalizujete přínosy houby pro zdraví a minimalizujete riziko možných nežádoucích účinků.
Autor: Lenka Špaček, certifikovaná výživová poradkyně se zaměřením na veganství, výživu dětí a potravinové intolerance
Zdroje:
- https://www.forij.co/blogs/mushrooms/chaga-mushroom-dosage
- https://birchmoon.ca/blogs/news/how-much-chaga-should-you-drink-chaga-dosage-recommendations
- https://vidaoptimacbd.com/blogs/news/chaga-dosage
- https://www.naturesrise.com/blogs/brainfood/chaga-dosage
- https://www.healthline.com/nutrition/chaga-mushroom
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/318527
- https://www.webmd.com/diet/health-benefits-chaga-tea
- https://www.earthfoodandfire.com/brewing-chaga-tea/
- https://www.realmushrooms.com/how-to-make-chaga-tea/
- https://ommushrooms.com/blogs/blog/chaga-mushroom-dosage-m2
- https://examine.com/supplements/chaga/
- https://www.annandachaga.com/pages/usage-dosage-chaga
- https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1474/chaga
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10728660/