Pokud se potýkáte s léčbou polycystických vaječníků, jste vytrvalostní sportovec anebo vás sužují psychické potíže, zbystřete. Inositol, pseudovitamín B8, by mohl být vaším potencionálním pomocníkem. Pojďte se seznámit s účinky inositolu a pochopit, proč se těší tak velkému zájmu mezi vědci i běžnými lidmi.
K čemu je dobrý a co to je inositol?
Inositol je spolu s cholinem součástí lecitinu. Vyskytuje se v tělesných tkáních a jedná se o druh cukerného alkoholu. Najdeme jej v srdci, svalech, kostech i pohlavních orgánech, avšak největší zastoupení hledejme v mozku v mozkových buňkách.
Inositol pomáhá tělu s látkovou výměnou lipidů a homocysteinu, podílí se na správné funkci jater, má silné antioxidační účinky a slouží i jako dozorce, který kontroluje jaké látky se dostávají do buněk a ven z nich.
Ve vědecké obci je inositol v hledáčku zájmu pro svůj možný pozitivní přínos v oblasti mentálního zdraví, srdečně-cévních onemocnění a také pozitivní vliv při onemocnění polycystických vaječníků (PCOS) a endometriózy.
Inozitol a jeho formy
Nejčastěji se na trhu setkáte s myo-inositolem, neboť jde o nejstabilnější formu inositolu. Existují i další formy jako D-chiro-inositol a inositol-hexafosfát, o kterých si můžete přečíst více:
- Myo-inositol – nejběžnější a nejstabilnějsí forma inositolu, je složkou B-komplexu. Myo-inositol má pozitivní účinky na správnou hladinu glukózy v krvi, na reprodukční zdraví a to zejména u žen s polycystickými vaječníky a endometriózou, a taktéž se podílí na metabolismu sacharidů a tuků.
- D-chiro-inositol – druhá nejčastěji prodávaná forma inositolu, která má pozitivní vliv na reprodukční zdraví a napomáhá s metabolismem glukózy.
- Inositol-hexafosfát – silný antioxidant, který chrání tělo před onemocněním srdce a cév. Jeho pravidelné užívání by mohlo mít pozitivní vliv na snižování krevního tlaku, snižování cholesterolu a také na ochranu cév před aterosklerózou.
Inositol se vyskytuje i v dalších formách, jako jsou muco-inositol, scyllo-inositol, neo-inositol či L-chiro-inositol, ale jejich vliv na tělo a zdraví není podrobně prozkoumaný, proto se v doplňcích stravy zatím nepoužívají.
Seznamte se s 5 hlavními účinky inositolu
I přesto, že jsou účinky inositolu stále součástí vědeckého zkoumání, mluví se nejčastěji o těchto jeho 5 možných zdravotních účincích:
1. Polycystické vaječníky a endometrióza (chronický zánět děložní sliznice)
Podle vědeckých studií by 2-4 gramy inositolu denně mohly mít pozitivní dopad na lepší funkce vaječníků a plodnost žen, stejně tak i na normálnějším průběhu menstruačního cyklu právě u žen s PCOS. Snížená plodnost u polycystických vaječníků by mohla být ovlivněna špatnou citlivostí těla na inzulín, který umí právě inositol regulovat.
2. Psychické zdraví
Inositol napomáhá správnému přenosu neuropřenašečů v mozku, kam patří i hormon dobré nálady, serotonin. Pravidelný příjem inositolu by mohl pozitivně ovlivnit psychická onemocnění jako například úzkost, depresi, obsedantně-kompulzivní poruchu nebo posttraumatický stresový syndrom.
Například tato studie prokázala snížení četnosti psychických záchvatů při užívání 18 g inositolu denně, ale je potřeba i dalších výzkumů, které by tato tvrzení potvrdila.
3. Srdečně-cévní onemocnění
Příjem inositolu v dostatečném množství pozitivně ovlivňuje nejen krevní cukr, ale i cholesterol a krevní tlak. Jeho užívání je tak spojováno s podpůrným vlivem na zdraví kardiovaskulárního systému.
4. Diabetes
Výzkum prokázal, že pravidelné užívání 4 g inositolu denně má pozitivní vliv na hladinu krevního cukru a že zlepšuje citlivost těla na inzulín. Zároveň se i prokázalo, že pokud těhotná žena má dostatek inositolu, má nižší riziko propuknutí těhotenské cukrovky.
5. Zlepšení sportovních výkonů
Inositol zvyšuje vstřebávání kreatinu a zvyšuje citlivost tkání na inzulín, čímž usnadňuje růst svalové hmoty a zvyšuje vytrvalost při sportovním výkonu. Inositol bývá tělem využíván jako zdroj energie při nedostatku glukózy v krvi, což ocení zejména vytrvalostní sportovci.
Denní potřeba inositolu
Kolik potřebujeme denně inositolu? Dávkování se liší podle účelu užití. Nejčastěji se setkáte s doporučením 4-5 g inositolu denně. Ale například u psychických obtíží se podává i dávka okolo 18 g.
Jaké potraviny obsahují inositol?
Abychom zajistili tělu dostatek inositolu, měli bychom dbát na co největší zastoupení celistvých potravin v jídelníčku s minimem vysoce průmyslově zpracovaných potravin.
Inositol najdete jak v živočišných, tak v rostlinných zdrojích.
Z rostlinných druhů zařazujte co nejčastěji celozrnné obiloviny, luštěniny, semena a ovoce, konkrétně mezi potraviny s nejvyšším zastoupením inositolu patří hrášek, fazole, zelí, melouny, otruby, banány, quinoa, hnědá rýže, oves, klíčky, para ořechy, vlašské ořechy, mandle a další.
Vstřebatelnost inositolu zhoršuje kyselina fytová, proto je nezbytné potraviny správně připravovat a zejména u ořechů, semen, luštěnin a obilovin fytáty snížíte máčením, klíčením či fermentací.
Výhodou inositolu přijímaného ze stravy je to, že je téměř nemožné se jim předávkovat.
Zvýšení účinků inositolu kombinací s jinými živinami
Inositol můžete kombinovat s jinými živinami, abyste posílili jeho zdravotní přínosy. Nejčastěji se setkáte s těmito kombinacemi:
- inositol a niacin (vitamín B3) – inositol pomáhá udržovat hladinu vitamínu B3 v rovnováze a tím snižuje riziko jeho nedostatku,
- inositol a pyridoxin (vitamín B6) – inositol napomáhá s látkovou výměnou a vstřebáváním vitamínu B6,
- inositol a biotin (vitamín B7) – inositol a vitamín B7 se vzájemně podporují při metabolismu tuků,
- inositol a cholin – vzájemně se podílí na tvorbě neuropřenašečů,
- inositol a chrom – vzájemně si vypomáhají při metabolismu polysacharidů a regulaci krevního cukru,
- inositol a hořčík – inositol zlepšuje vstřebávání hořčíku.
Nedostatek inositolu – jak jej poznat?
Nedostatkem inositolu mohou být ohroženi lidé, kteří nadměrně konzumují alkohol či kofein, ale také lidé užívající některé druhy léků, zejména ty, které mají při dlouhodobém užívání negativní vliv na střeva a střevní mikrobiom.
Nedostatek inositolu se může projevovat narůstající hladinou cholesterolu, aterosklerózou, zácpou, nevolností, záněty kůže a vypadáváním vlasů.
Jak se zorientovat mezi výživovými doplňky s inositolem?
Inositol můžete užívat v čisté podobě anebo jako součást směsí, zejména B-komplexů.
Nejčastěji se setkáte s tabletami a kapslemi, ale najdete i tekuté a práškové varianty. Mezi těmito formami nebývá zásadní rozdíl a záleží především na kvalitě původu a také na tom, jaká varianta vyhovuje vám. Proto spíše než formu inositolu řešte, aby doplněk byl od ověřeného výrobce.
U nás na webu GAEA najdete jak čistý inositol, tak i směsi, které máme rozdělené podle zaměření. Na své si přijdou těhotné ženy a ženy mající problém s menstruačním cyklem, sportovci, lidé hledající podporu psychického zdraví či zdravých jater. Záleží jen na vás, co hledáte.
Výhodou práškových nebo tekutých verzí je, že se dají snadno přimíchávat do kaší, rostlinných alternativ jogurtů či smoothie. Naopak kapsle nebo tablety vám dodají potřebnou denní dávku aniž byste nad dávkováním museli extra přemýšlet.
Doplňování inositolu – kdo by jej (ne)měl užívat?
Doplňování inositolu pomocí výživových doplňků se nedoporučuje lidem, kteří už užívají léky na psychická onemocnění nebo hypoglykémii.
Naopak navýšení inositolu je vhodné pro ženy s problematickým menstruačním cyklem nebo polycystickými vaječníky, sportovce, lidi s nadměrným stresem, diabetiky, ale také pro ty, kteří mají oslabená játra či vyšší cholesterol a krevní tlak.
Nicméně musíme zdůraznit, že pokud se léčíte s nějakým onemocněním, je vždy dobré konzultovat vhodnost užívání jakéhokoliv přípravku, včetně inositolu, s lékařem či odborníkem.
Nežádoucí účinky inositolu
I přesto, že je inositol považován za bezpečný přípravek a dokonce není jeho příjem nijak regulován, i u něj platí, že u citlivých jedinců může jeho umělé doplňování vyvolávat nevolnost, plynatost, bolestivost žaludku, podrážděnost a především může inositol negativně ovlivňovat účinnost jiných užívaných léků.
Pokud se ovšem budete řídit doporučeným dávkováním a nebudete si svévolně navyšovat přijímané množství, pravděpodobnost negativních účinků tak zredukujete na minimum.
Jak je tomu u většiny výživových doplňků, tak i tady platí, že nebyl proveden dostatek testů, který by potvrdil bezpečnost u rizikových skupin lidí, proto jej nemůžeme doporučit těhotným, kojícím a dětem do 3 let, pokud se nejedná o přípravky přímo určené pro tyto kategorie.
Pokud vás inositol zaujal a stejně patříte mezi rizikové skupiny, je nejsnazší se o vhodnosti užívání poradit s vaším ošetřujícím lékařem.
Závěr
Pestrá a celistvá strava obsahuje dostatek inositolu a to i u vegetariansky a vegansky se stravujících jedinců. Bohužel současný rychlý životní styl nám všem ubírá sílu a tak není ostudou sáhnout v náročných chvílích po kvalitních výživových doplňcích, abychom doplnili to, co nám chybí. Prevence je vždy snadnější než pak řešení následků nezdravého životního stylu.
Autorka: Lenka Špaček, certifikovaná výživová poradkyně se zaměřením na veganství, výživu dětí a potravinové intolerance
Zdroje:
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22823904/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15206484/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11386498/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8780431/
- https://www.healthline.com/nutrition/improve-insulin-sensitivity
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20811299/
- https://www.healthline.com/nutrition/inositol-benefits
- https://www.webmd.com/diet/health-benefits-inositol
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5409663
- https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/1471-0528.14754