Koenzym Q10 (známý také jako ubiquinol nebo ubiquinon) je antioxidant, který může předcházet buněčnému poškození spojenému se stárnutím a přispívat k léčbě některých onemocnění.
V tomto článku se zaměříme na využití koenzymu Q10, doporučené denní dávkování pro různé účely a správný způsob jeho užívání.
Proč je koenzym Q10 pro tělo důležitý?
Koenzym Q10 je látka, která podporuje přeměnu potravy na energii. Tato látka se nachází téměř ve všech buňkách organismu a má výrazné antioxidační vlastnosti.
Antioxidanty se staví proti nepříznivým částicím v těle, označovaným též jako volné radikály, jež poškozují buněčné membrány, ovlivňují DNA a dokážou také způsobovat buněčnou smrt.
Odborníci věří, že volné radikály také přispívají k procesu stárnutí a k řadě zdravotních problémů, včetně srdečních chorob a rakoviny. Antioxidanty, mezi něž patří i koenzym Q10, dokážou neutralizovat volné radikály a tak mohou omezit nebo alespoň zmírnit důsledky, které tyto částice způsobují.
Vědci spekulují, že koenzym Q10 může být prospěšný při onemocněních srdce, neboť může podpořit tvorbu energie v buňkách, zabránit vzniku krevních sraženin a současně působit jako antioxidant.
Další informace o účincích koenzymu Q10 naleznete v tomto článku.
Jaká je vhodná denní dávka koenzymu Q10?
Zatím neexistuje stanovená standardní denní dávka koenzymu Q10. Mezi zdravými dospělými lidmi se nejčastěji užívají doporučené denní dávky v rozmezí 30 mg až 100 mg. Je však důležité si uvědomit, že optimální dávka koenzymu Q10 je individuální a závisí na účelu jeho užívání.
V průběhu studií se však používaly následující denní dávky pro zkoumání jejich vlivu na konkrétní problémy (před stanovením dávky je vždy doporučeno poradit se s praktickým lékařem):
Koenzym Q10 a migrény
Během studií bylo užíváno denně 30 mg až 800 mg po dobu 8 týdnů až 12 týdnů. Koenzym Q10 sám nebo ve spojení s dalšími živinami, jako je hořčík a riboflavin, byl prokázán jako účinný při snižování příznaků migrény. Taktéž se ukázalo, že koenzym Q10 zmírňuje bolesti hlavy tím, že snižuje oxidační stres a tvorbu volných radikálů, což jsou faktory, které často k migréně přispívají.
Koenzym Q10 na bolesti svalů spojené s užíváním statinů
Studie ukázaly, že užívání 50 mg koenzymu Q10 dvakrát denně po dobu 4 týdnů až 12 týdnů je účinné při zmírňování bolestí svalů, které mohou být způsobeny užíváním léků statinů.
Tyto léky jsou určeny ke snížení hladiny cholesterolu a triglyceridů v krvi, ale mohou mít vedlejší účinky, jako jsou problémy se svaly a játry. Statiny také snižují hladiny koenzymu Q10 v těle, a proto doplňky obsahující tuto látku mohou pomoci snížit bolesti svalů u lidí užívajících tyto léky.
Koenzym Q10 a vysoký krevní tlak
Během studií byly užívány denní dávky koenzymu Q10 v rozmezí 100 mg až 150 mg po dobu 4 týdnů až 24 týdnů.
Koenzym Q10 může přispět ke snížení vysokého krevního tlaku, ale výsledky studií zatím nejsou zcela jednoznačné, a proto je třeba tyto účinky pečlivě ověřit.
Například analýza 12 klinických studií odhalila, že koenzym Q10 má potenciál snížit systolický krevní tlak (tlak v tepnách při stahování srdce) u lidí s hypertenzí až o 17 mmHg a diastolický krevní tlak (tlak v tepnách mezi stahy srdce) bez významných vedlejších efektů až o 10 mmHg.
Koenzym Q10 a Cukrovka
Během studií byly užívány denní dávky koenzymu Q10 v rozmezí 100 mg až 200 mg po dobu 8 týdnů až 24 týdnů.
Oxidační stres a porucha mitochondrií přispívají k vzniku a rozvoji cukrovky a s ní spojených problémů. Navíc lidé s cukrovkou mívají přirozeně snížené hladiny koenzymu Q10. Užívání některých antidiabetik může dále snižovat obsah koenzymu Q10 v těle a doplňky stravy mohou být vhodným způsobem, jak tento nedostatek napravit.
Správný způsob užívání koenzymu Q10
Vzhledem k tomu, že koenzym Q10 je rozpustný v tucích, jeho absorpce probíhá pomaleji a s omezenou účinností. Nicméně konzumace doplňků stravy obsahujících koenzym Q10 společně s jídlem může výrazně zlepšit jeho vstřebávání v těle ve srovnání s užíváním na prázdný žaludek.
Koenzym Q10 je vhodné užívat buď společně s jídlem obsahujícím zdravé tuky (jako jsou oříšky, semínka, avokádo, kvalitní oleje), nebo například s doplňkem stravy obsahujícím omega 3 mastné kyseliny.
Některé formy koenzymu Q10 mohou být lépe vstřebatelné než jiné. Obecně platí, že tekuté nebo vodou rozpustné formy, jako je prášek, mohou být účinněji vstřebávány než koenzym Q10 ve formě tablet či kapslí.
V současné době se nedoporučuje podávat koenzym Q10 osobám mladším 18 let bez předchozí konzultace s lékařem specializovaným na děti.
Naše tipy na produkty
Z nabídky koenzymu Q10 vám rádi doporučíme následující produkty, které jsme pečlivě vybrali s ohledem na kvalitu i účinnost a jsou mezi našimi zákazníky nejoblíbenější:
Biocare MicroCell® Koenzym Q 10 se lněným olejem, 60 kapslí
Biocare MicroCell® Koenzym Q10 se lněným olejem nabízí speciální směs koenzymu Q10 a lněného oleje bohatého na omega 3 mastné kyseliny a vitaminu E, který má antioxidační vlastnosti.
GreenFood Koenzym Q10 60 mg, 60 vegan kapslí
Koenzym Q10 od značky GreenFood obsahuje nejlepší koenzym Q10 v čisté formě. Tato značka klade důraz na přírodní a veganské potravinové doplňky a je uznávána pro vynikající poměr mezi cenou a kvalitou.
Veganicity Koenzym Q10 30 mg, 60 kapslí
Tento výživový doplněk od oblíbené veganské značky Veganicity má jednoduché složení a obsahuje koenzym Q10 ve formě tekutého enzymu pro lepší vstřebatelnost a stabilitu. Tento enzym podporuje udržení energetické úrovně, cirkulaci, zdravé dásně a kardiovaskulární systém.
Cytoplan CoQ10 Multi, 60 vegan kapslí
Cytoplan CoQ10 Multi je komplex koenzymu Q10 a důležitých vitamínů a minerálů pro optimální zdraví dospělých. Kombinace s betaglukanem a vitaminy navíc posiluje imunitu, chrání před infekcemi a podporuje celkové zdraví.
Vegmart Koenzym Q10 extra forte (ubiquinon) 200 mg, 90 kapslí
Tento produkt značky Vegmart nabízí megadávku koenzymu Q10 v rostlinných kapslích bez zbytečných aditiv pro vitalitu vašeho těla, zdraví srdce a dostatek energie.
Více informací o produktech s obsahem koenzymu Q10 najdete v tomto článku.
Pár slov na závěr
Koenzym Q10 má potenciál pomoci u specifických zdravotních obtíží, jako jsou vysoký krevní tlak, cukrovka nebo migrény. Nicméně doporučuje se konzultovat doplňky stravy k léčbě nebo prevenci nemocís lékařem, což je zejména důležité také pro ověření možných kontraindikací s užívanými léky nebo jinými doplňky stravy.
Autor článku: Kateřina Brenkušová, certifikovaná poradkyně v oblasti rostlinné stravy
Zdroje informací:
- https://www.mountsinai.org/health-library/supplement/coenzyme-q10
- https://bmjopen.bmj.com/content/11/1/e039358
- https://medscimonit.com/abstract/index/idArt/890777
- https://link.springer.com/article/10.1007/s40292-018-0247-2
- https://www.hindawi.com/journals/ije/2018/6484839/
- https://ift.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/1541-4337.12539