Pokud vás trápí křečové žíly, krvácení z nosu, hemoroidy nebo jiná žilní onemocnění, určitě jste již slyšeli o rutinu, který je znám i jako vitamín P. Jeho přínos pro cévní zdraví je důležitý, ale není to jediný důvod, proč byste měli dbát na jeho dostatečný příjem. Účinky rutinu ocení také diabetici, lidé s vysokou hladinou LDL cholesterolu, bolestivou artritidou a mnoha dalšími zdravotními problémy. V následujícím článku se dozvíte, v jakých potravinách lze rutin najít a na co si při jeho užívání dát pozor.
Co je rutin a k čemu je dobrý?
Rutin, známý také jako vitamín P, se nachází v rostlinách a patří mezi bioflavonoidy, které hrají klíčovou roli pro zdraví našich cév a mohou být řešením jejich zdravotních potíží. Nedostatek rutinu se projevuje:
- potížemi s prokrvováním dolních končetin u diabetiků a paraplegiků (lidí s ochrnutými dolními končetinami),
- zhoršujícím se stavem centrálního nervového systému,
- sníženou citlivostí v končetinách,
- hemoroidy,
- křečovými žilami,
- krvácením z nosu a dásní či sníženou imunitou.
Rutin obsahuje kromě rutinosy i známý quercetin, přírodní antihistaminikum a antioxidant, který se přirozeně vyskytuje v ovoci a zelenině.
Rutin je často považován za „kartáč cév“, napomáhá přirozenému čištění cév, zvyšuje jejich pružnost a zlepšuje průtok krve a transportování živin do těla.
Jde o významný antioxidant s antikarcinogenními vlastnostmi, který účinně pohlcuje volné radikály. Preventivní užívání rutinu může zlepšit a posílit stav cév, regulovat hladinu cholesterolu a díky svým protizánětlivým účinkům pomáhát blokovat některé alergické reakce.
Rutin je součástí léčiv a podpůrných prostředků pro lidi s problémy s krevním oběhem, cukrovkou, při kornatění tepen a snížené imunitě.
Přidává se i do kosmetických produktů, zejména těch určených k redukci vrásek a kruhům pod očima. Rutin chrání kolagen v pokožce před poškozením volnými radikály, čímž pomáhá předcházet předčasnému stárnutí pokožky.
Rutin a jeho účinky
Rutin má několik zásadních účinků na naše zdraví. Patří mezi ně zejména:
- podpora kardiovaskulárního systému,
- posílení imunitního systému,
- prevence chronických onemocnění,
- zpomalování stárnutí buněk,
- přínos při ochraně před neurodegenerativními nemocemi.
Pojďme si nyní podrobněji rozebrat jednotlivé oblasti, ve kterých rutin prokazuje své přínosy.
1. Podporuje zdraví kardiovaskulárního systému
Rutin je často využíván k podpoře krevního systému neboť umí posilovat a zároveň zvyšovat pružnost cév. Výzkumy naznačují, že rutin může snižovat riziko tvorby krevních sraženin, což může být užitečné při prevenci infarktu, mozkové mrtvice, plicní embolie a žilní trombózy.
Jiné studie ukazují, že rutin může mít pozitivní vliv při chronické žilní nedostatečnosti, která může postihovat diabetiky nebo paraplegiky. Rutin je rovněž doporučován při problémech s hemoroidy a křečovými žilami.
Je však důležité být opatrný! Pokud patříte mezi uživatele léků na srdce nebo léků na ředění krve, nesnažte se rutin užívat bez konzultace s lékařem, abyste předešli možným komplikacím.
2. Posiluje imunitní systém
Pokud rutin budete užívat současně s vitamínem C, využijete jejich účinků maximálně, neboť na sebe působí synergicky, vzájemně se podporují a lépe se vstřebávají. Tyto látky jsou klíčové pro silný imunitní systém; rutin napomáhá zmírňovat příznaky nachlazení, chřipky a zánětů horních dýchacích cest. Pokud máte oslabenou imunitu, doporučuje se užívat rutin zejména během jarních a podzimních měsíců, kdy je virová aktivita zvýšená.
Probíhají rovněž i výzkumy, které se zabývají potenciálním využitím rutinu v léčbě rakoviny.
3. Může sloužit i jako prevence chronických onemocnění?
Rutin se díky svým protizánětlivým a imunitu stimulačním vlastnostem dostává do popředí vědeckého zájmu jako potenciální prvek, který by mohl hrát významnou roli v prevenci chronických zánětlivých onemocnění. Ve studiích na zvířatech se ukázalo, že rutin je schopen potlačovat jak akutní, tak chronické fáze zánětu při artritidě.
4. Umí zpomalovat stárnutí buněk
Strava bohatá na rutin může podporovat celkové zdraví v průběhu stárnutí. Vděčí tomu svým antioxidačním a protizánětlivým vlastnostem, které mají pozitivní vliv i na zdraví svalů a metabolické zdraví.
5. Může pozitivně ovlivňovat neurodegenerativní onemocnění
Mnohé studie naznačují, že rutin má schopnost pozitivně ovlivňovat různé neurodegenerativní procesy, které jsou spojeny s Alzheimerovou, Parkinsonovou, Huntingtonovou chorobou a dalšími. Přestože jsou tyto výsledky slibné, je zapotřebí dalších výzkumů, které by poskytly více důkazů o terapeutickém potenciálu rutinu.
Potravinové zdroje rutinu – co ho obsahuje nejvíc?
Nejznámějším zdrojem rutinu je pohanka. Tento bioflavonoid se také nachází v amarantu, citrusech, broskvích, borůvkách, fících, jablkách, nektarinkách, meruňkách, lesních plodech, banánech, chřestu, olivách, zeleném čaji, čaji rooibos, kakau a některých bylinkách, jako je například černý bez.
Tabulka: Co obsahuje rutin
Potravina | Obsah rutinu ve 100 g |
---|---|
sušené květy bezu | 400 mg |
listy pohanky (častý zdroj rutinu v potravinových doplňcích) | 270 mg |
pohankové klíčky | 54 mg |
pohanková krupice | 23 mg |
tmavá pohanková mouka | 21,8 mg |
červená paprika | 20 mg |
pohanka zrno | až 13 mg |
pohankové nudle | 7,8 mg |
Rutin v potravinách klesá při tepelném zpracování. Množství rutinu ovlivňuje rovněž odrůda a lokalita, kde je pohanka pěstována.
Rutin kombinujte se zdroji bohatými na vitamín C, jako je syrové ovoce a zelenina, neboť tak zajistíte vyšší vstřebatelnost obou živin. Rutin působí s vitamínem C na zdraví kardiovaskulárního a imunitního systému, vzájemně se podporují a rutin zároveň snižuje množství vylučovaného vitamínu C z těla.
Pozor, všeho moc škodí a platí to i o pohance. V případě, že byste se rozhodli jíst pohanku v nadměrném množství, mohli byste se setkat se světloplachostí, kterou může způsobit v pohance obsažený fagopyrin, který zvyšuje citlivost na světlo. Tento problém má snadné řešení, stačí jen ubrat na konzumaci pohanky a stav se sám upraví do normálu.
Tip: Rutinovou bombu si můžete snadno připravit i doma. Připravte si pohankové smoothie. Večer si namočte 80 g pohanky lámanky do 300 ml vody. Ráno vodu slijte, přidejte stejné množství čerstvé vody, špetku soli, ½ banánu a hrst borůvek. Rozmixujte na hladký krém. Dozdobte kakaem a konopnými semínky a můžete popíjet. Dobrou chuť
Jak správně užívat rutin?
I přesto, že neexistuje oficiální doporučené množství denní dávky rutinu, obvykle se doporučuje 500 mg rozdělených do dvou denních dávek po 250 mg.
V případě, že máte potřebu užívat rutin, doporučuje se formou kúry, která by neměla trvat déle než 12 týdnů. Po této době by měla následovat pauza.
U mladistvých, dětí, těhotných a kojících není vhodné rutin užívat ve formě doplňků stravy, ale dbát na pestrost stravy, aby tělo získalo dostatek rutinu z ní. Navýšení rutinu ve stravě je u těhotných dokonce doporučováno jako prevence křečových žil.
Užívání rutinu pro podporu zdravotního stavu je doporučováno lidem s kardiovaskulárními chorobami, diabetikům, lidem s častým krvácením dásní či z nosu, lidem s artritidou, křečovými žilami a hemoroidy jako podpora léčby.
Vedlejší účinky užívání rutinu
I přesto, že bývá užívání rutinu obvykle dobře snášeno, můžou se u citlivých jedinců vyskytnout tyto vedlejší účinky, které se obvykle vyskytují jen v případě jeho nadměrného příjmu:
- zarudlost kůže a vyrážka,
- rozostřené vidění a bolestivost hlavy,
- nervozita,
- žaludeční nevolnost,
- změna srdečního rytmu,
- zatuhlost svalů,
- navýšení bílých krvinek,
- hromadění vody v koleni.
Pozitivní je, že v případě doplňování stravou je předávkování téměř nemožné. U výživových doplňků vám nadbytečný příjem nehrozí, pokud budete dodržovat doporučené denní dávkování. Za bezpečnou maximální dávku je uváděno množství 600 mg za den během 12 týdnů.
Rutin ve výživových doplňcích
Rutin je dostupný v různých formách, jako jsou tablety, kapsle nebo prášková verze, často v kombinaci s vitamínem C a dalšími složkami podle zaměření konkrétního doplňku stravy.
Pokud se potýkáte s žilními problémy, hemoroidy nebo častým krvácením z nosu, lékař vám pravděpodobně doporučí užívání Ascorutinu. Tento přípravek obsahuje rutin (20 mg) a vitamín C (100 mg), což pomáhá posílit cévní stěny a zlepšit krevní oběh. Důležité je však vědět, že Ascorutin obsahuje želatinu, což může být problém pro vegetariány a vegany, kteří hledají eticky nezávadné možnosti léčby.
Z naší nabídky doporučujeme tyto produkty s rutinem:
- GreenFood Nutrition Rutin a Vitamin C pro zdravé cévy a silnou imunitu.
- Naturtreu Poklad pro žíly pro zdravé, silné a pružné cévy.
- Naturtreu Prospěšný enzym pro podporu imunitního systému a harmonizaci trávení.
Při léčbě jakéhokoli onemocnění je důležité konzultovat užívání výživových doplňků se svým ošetřujícím lékařem. I když se mohou zdát jako bezpečné a vhodné pro každého, není to vždy pravidlem. Každý organismus je jedinečný a nelze očekávat, že jedna látka bude mít stejný účinek na všechny. Proto buďte opatrní, zejména pokud již užíváte jiné léky nebo doplňky na podporu svého zdraví.
Závěr
Rutin je často přehlíženou, přesto velmi důležitou součástí naší stravy. Pravidelné zařazení pohanky do jídelníčku a popíjení čaje z květů černého bezu našemu tělu výrazně prospěje a představuje nejpřirozenější způsob, jak doplnit rutin. Pokud se potýkáte s problémy spojenými s oslabenou imunitou a kardiovaskulárními obtížemi, nebojte se sáhnout po doplňcích stravy, které vám pomohou doplnit potřebný rutin.
Autor: Lenka Špaček, certifikovaná výživová poradkyně se zaměřením na veganství, výživu dětí a potravinové intolerance
Zdroje:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10435270
- https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-270/rutin
- https://www.verywellhealth.com/the-benefits-of-rutin-supplements-89508
- https://www.hollandandbarrett.com/the-health-hub/food-drink/nutrition/what-is-rutin-and-benefits/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5355559/
- https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/rutin
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11083486/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12594537/
- https://www.verywellhealth.com/the-benefits-of-rutin-supplements-89508
- https://www.verywellhealth.com/venuous-insufficiency-overview-4177929
- https://www.verywellhealth.com/varicose-veins-5073714
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6040293/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8621917/
- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1319016416300263#b0300
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8416379/