Ženšen patří k zdraví prospěšným rostlinám, které lidstvo využívá po tisíciletí. Své místo má v tradiční medicíně zejména v Asii. Pro silné adaptogenní účinky je často označovaný i superlativy jako „všehojící“ či „zázračný“, umí pomáhat tělu lépe se přizpůosobit stresovému prostředí a taktéž zvyšuje celkovou vitalitu. Ženšen si našel cestu k lidem i v západních zemích, kde se těší oblibě zejména pro svou schopnost podpory psychiky a navyšování energie. Na následujících řádcích vás seznámíme s různými druhy ženšenu, jejich benefity a návodem, jak jej začlenit do svých dnů.
Ženšen – co to je?
I přesto, že nejtypičtějším představitelem je korejský nebo také asijský ženšen, tzv. Panax ginseng, pod pojmem ženšen se najdeme více druhů silných přírodních adaptogenů, které se však od sebe liší a mají specifické vlastnosti.
Korejský ženšen je charakteristický svou červenou barvou Tu dosahuje speciálním zpracováním, které zvyšuje účinnost látky.
Dále do této skupiny ženšenů patří americký ženšen pětilistý (Panax quinquefolius), sibiřský ženšen (Eleutrococcus senticosus) a indický ženšen, který možná znáte pod jménem ashwagandha.
Jaké druhy ženšenu známe a k čemu jsou dobré?
Účinky ženšenu byly zkoumány pro jeho antioxidační schopnosti, u léčby kardiovaskulárních onemocnění, různých druhů rakovin, diabetu, při podpoře imunity, centrálního nervového systému, neurodegenerativních onemocnění a psychických potíží.
Pravý ženšen – korejský ženšen, asijský ženšen nebo červený ženšen
Pravý ženšen pochází z hor severovýchodní Asie a to zejména z Číny, Koreje a Ruska. Tradiční čínská medicína jeho účinků využívá přes 2000 let a je považován za jeden z nejsilnějších léčivých kořenů. Jeho širokospektrální účinky odráží i původ latinského slova „panax“, které pochází z řeckého „panacea“ a v překladu to znamená „všelék“.
Korejský ženšen obsahuje bioaktivní látky, z nichž nejvýznamnější jsou ginsenosidy, které patří mezi saponiny. Jsou předmětem mnoha vědeckých výzkumů pro své pozitivní účinky na naše zdraví.
Hlavními benefityPanaxu ginseng jsou:
- Schopnost lépe se vypořádat se stresem – adaptogenní vlastnosti pomáhají snižovat úzkostlivé stavy a snadněji se vypořádat se stresem.
- Podpora zdravé hladiny krevního cukru – lidé s diabetem zajisté ocení schopnost ženšenu udržovat stabilní hladinu krevního cukru.
- Zlepšování vytrvalosti a navýšení energie – ženšen patří mezi oblíbené suplementy u sportovců a lidí s fyzicky i psychicky náročným povoláním.
- Posilování imunity – užívání ženšenu napomáhá v boji proti infekčním onemocněním a celkovou podporou obranyschopností.
- Zlepšování neurodegenerativních funkcí – při pravidelném užívání může dojít ke zlepšení kognitivních funkcí jako je paměť, soustředění, ale i celková duševní odolnost.
Ženšen pětilistý – americký ženšen, severoamerický ženšen
Americký ženšen pochází ze Severní Ameriky a pro své účinky je už staletí využíván v tradiční medicíně domorodců. Oproti pravému ženšenu má ten americký spíše uklidňující účinky a hodí se tak na podporu zdravého spánku, k posílení imunity a při snižování stresu.
S korejským ženšenem má stejně pozitivní vliv na:
- celkovou obranyschopnost,
- psychickou odolnost,
- neurodegenerativní onemocnění,
- udržování stabilní hladiny krevního cukru,
- regulování oxidativního stresu pro své antioxidační účinky.
Americký ženšen se od toho korejského odlišuje výše uvedenými účinky a navíc:
- pomáhá ke zdravému spánku,
- zlepšuje zažívání,
- slouží jako prevence srdečně-cévních onemocnění.
Hlavní léčivou složkou jsou sice i u tohoto typu ginsenosidy, ale složení mají odlišné od pravého ženšenu a to vysvětluje rozdílnost v některých účincích.
Sibiřský ženšen
Sibiřský ženšen neboli Eleuterokok nepatří do rodu panax, ale bývá k ženšenům řazen, protože jeho adaptogenní vlastnosti jsou velmi podobné. Eleuterokok pochází z Ruska a severní Číny. Mezi jeho nejoceňovanější schopnosti patří zlepšování fyzické i psychické odolnosti a zvyšování energie. Oblibu si získal převážně u sportovců a lidí s velkou fyzickou a psychickou zátěží.
Oproti ginsenosidům u amerického a asijského ženšenujsou u sibiřské varianty hlavní bioaktivní složkou eleutherosidy.
Sibiřský ženšen se vyznačuje těmito zdravotními benefity:
- Podpora kardiovaskulárního systému – podporuje zdraví srdce a pomáhá s regulací krevního tlaku.
- Vysoká antioxidační síla – chrání buňky v těle před poškozením volnými radikály.
- Zlepšením kognitivních funkcí – díky eleutrokoku můžeme zlepšit paměť, koncentraci a duševní pohodu.
- Podporou imunitního systému – díky nemu naše tělo lépe odolává infekčním onemocněním.
- Stimulací fyzického i duševního výkonu – podílí se na zlepšování vytrvalosti a snižování únavy.
Indický ženšen
O ashwagandě jsme vám již psali, proto si o jejich účincích můžete více přečíst v samostatném článku zde.
I přesto, že se může zdát že jsou si všechny ženšeny velmi podobné, účinné látky jsou jiné a jejich působení na naše těla bude trochu odlišné. Nicméně platí, že všechny druhy patří k velmi silným adaptogenům a jejich užívání by mělo být rozvážné a ideálně po poradě s odborníkem.
Jak dávkovat a užívat ženšen?
Způsob dávkování ženšenu ovlivňuje vícero faktorů od typu, formy (kořen, extrakt, prášek, kapsle, tekutá tinktura), přec zdravotní stav uživatele až po individuální specifika. Doporučení se může u různých výrobců lišit, například mohou pracovat s jinak silnými extrakty.
Níže najdete obecné doporučení pro zmiňované druhy ženšenu:
Pravý ženšen (Panax ginseng)
- Ve formě kořenu užívejte 0,5 až 2 gramy sušeného kořene denně.
- U kapslí či tablet se držte v rozmezí 200 až 400 mg extraktu denně.
- Extrakt či tinktura se užívá v rozpětí 1 až 2 ml tekutého extraktu denně.
- Prášková forma se přidává do nápojů a jídel v množství 1 až 2 gramy denně.
Ženšen pětilistý (Panax quinquefolius)
- Ve formě kořenu dávkujte v rozpětí 1 až 2 gramy sušeného kořene denně.
- U kapslí a tablet můžete užívat až 500 mg extraktu 2x denně.
- U extraktu či tinktury užívejte 3 až 5 ml tekutého extraktu 3x denně.
- Práškovou formu v množství 1 až 2 gramy denně přidávejte do nápojů nebo jídel.
Sibiřský ženšen (Eleutherococcus senticosus)
- Ve formě kořenu užívejte 1 až 4 gramy sušeného kořene denně.
- Kapsle či tablety v množství 300 až 400 mg extraktu denně.
- Extrakt a tinkturu můžete užívat v rozpětí 2 až 8 ml tekutého extraktu denně.
- Práškovou formu přidávejte do nápojů nebo jídel v množství 1 až 4 gramy denně.
Před zahájením užívání všech druhů ženšenů konzultujte jejich užívání s lékařem nebo fytoterapeutem. Pokud užíváte dlouhodobě léky nebo máte zdravotní problémy rada s lékařem by měla být samozřejmostí u jakéhokoliv doplňku stravy.
Při začátku kůry začínejte s nižšími dávkami a postupně navyšujte množství. Po 2 až 3 týdnech je vhodné dát tělu týdenní přestávku a poté můžete v užívání pokračovat. Tento cyklický způsob užívání předchází tomu, že si tělo na dávku zvykne a přestane vám účinkovat.
Užívání ženšenu v těhotenství, při kojení a u dětí a jeho bezpečnost
Neexistuje dostatek výzkumů, které by zaručily bezpečnost užívání pro tyto skupiny a proto nemůžeme doporučit ženšen těmto jedincům užívat. Některé látky, které obsahuje ženšen by mohly mít podle pokusů na zvířatech negativní dopad na vývoj plodu a je možné, že se přenáší i skrze mateřské mléko. Pokud byste se i přesto rozhodli ženšen užívat, učiňte tak až po konzultaci s lékařem.
Užívání ženšenu a jeho nežádoucí účinky
Ženšeny jsou obvykle dobře snášeny a jsou považovány za bezpečné plodiny, je však nutné mít na paměti, že jde o opravdu silné byliny a u citlivých jedinců mohou mít negativní dopad.
Nejčastěji jsou jako vedlejší účinky užívání zmiňované nespavost, nervozita a potíže se zažíváním. Tyto účinky obvykle zmizí po snížení dávky. Pokud ne, přestaňte ženšen užívat zcela.
Nikdy nepřekračujte doporučené dávkování, které uvádí výrobce. V případě jakýchkoliv pochybností o vhodnosti užívání vzhledem k vašemu zdraví, konzultujte vhodnost se svým lékařem nebo farmaceutem.
Ženšen ve výživových doplňcích
Ženšen můžete užívat v různých formách, které se kvalitativně neliší. Vždy záleží na výrobci, na množství extraktu z drogy a původu rostliny než na formě. Druh vybírejte podle toho, jaký způsob užívání vám je nejpohodlnější.
- Z kořene můžete připravit čaj nebo jej žvýkat přímo.
- Kapsle a tablety umožňují snadné a přesné dávkování.
- Extrakty a tinktury jsou vysoce koncentrované a můžete je přidávat do vody nebo jiných nápojů.
- Prášková forma se zas hodí na přimíchávání do jogurtů, kaší nebo smoothie.
- Benefitů ženšenu můžete využívat i zevně například v kosmetice, kde se vyskytuje jako součást opalovacích krémů.
Ať už si vyberete jakoukoliv formu, mějte na paměti, že je třeba během užívání navýšit příjem tekutin, ideálně čisté vody.
V redakci nám nejvíce vyhovuje užívání tablet či kapslí, které zajistí přesnou dávku bez nutnosti odměřování. Kolegové, kteří mají problém s polykáním tablet, užívají tekuté extrakty přidané do nápojů.
Z naší nabídky doporučujeme Korejský ženšen od Veganicity v tabletách, který vyniká vysokou kvalitou za dobrou cenu, Ženšen komplex od Cytoplanu, který kombinuje 3 typy ženšenu s jódem a vitamínem B5 a Ashwagandhu s Rhodiolou od Naturtreu pro podporu vitality a duševní pohody.
Závěr
Ženšen může být díky svým silným adaptogenním vlastnostem posilou pro naše zdraví. Jeho benefity jsou zkoumány a využívány po tisíciletí, jen je třeba k němu přistupovat opatrně. Přestože je řazen mezi bezpečné byliny, užívejte jej s rozvahou, cíleně a ideálně po konzultaci s odborníkem. Díky tomu minimalizujete rizika a můžete si naplno užít benefitů této rostliny.
Autor: Lenka Špaček, certifikovaná výživová poradkyně se zaměřením na veganství, výživu dětí a potravinové intolerance
Zdroje:
- https://www.webmd.com/diet/supplement-guide-ginseng
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/262982
- https://health.clevelandclinic.org/ginseng-benefits
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92776/
- https://www.health.com/ginseng-benefits-7497761
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9732311.
- https://me.sfihealth.com/health-insights/energy-immune-system/a-history-of-ginseng/
- https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/ginseng
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92776/
- Jung N. P, Jin S. H. Studies on the physiological and biochemical effect of Korean ginseng. Korean J Ginseng Sci. 1996;20:431–71.
- https://botanicalinstitute.org/american-ginseng/
- https://botanicalinstitute.org/eleuthero/